وبسایت مجموعه مدیر دام:‌ دارای گواهینامه‌های معتبر مرتبط با دام، طیور، آبزیان و حشرات و مشاوره و راهنمائی در طرح‌های کسب‌و‌کار دام، طیور، آبزیان و حشرات

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

اصطلاح تانن برای اولين بار در سال 1796 توسط سيگوين در تشريح مواد استخراج‌شده از بعضي از گياهان كه می‌توانستند در روند تبديل پوست حيوانات به چرم نقش بسزايی داشته باشند به كار گرفته شد. تانن‌­ها ترکیبات پیچیده­ طبیعی هستند که از مواد شیمیایی پلی­‌فنلی تشکیل‌شده‌اند و در پوست، برگ و ریشه اکثر گیاهان به‌وفور یافت می‌­شوند. این مواد وزن مولکولی­‌شان بین 500 تا 3000 دالتون است و میزانشان بین 3 تا 20 درصد ماده خشک گیاهان را تشکیل می­‌دهد. تانن­‌ها می‌توانند باعث رسوب پروتئین‌­ها شوند. تانن­‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند.

  1. قابل‌تجزیه‌ها
  2. غیر قابل‌تجزیه‌ها

قابل‌تجزیه‌ها بیسشون بر اساس گالیک اسید است. تانن‌­ها در توت‌فرنگی، بلوط، شاه‌بلوط، فندق، خرمالو، سورگوم و … یافت می­‌شوند.

نکته: اگر طمع گس بودن حس شود نشان‌دهنده بالا بودن سطوح تانن است.

به‌صورت عمومی طرز تفکر این است که تانن‌­ها مضر هستند.

عواملی که می­‌تواند نشان دهد تانن مفید یا غیرمفید باشد به فاکتور شیمیایی و دز مصرف بستگی دارد.

تحقیقاتی در مورد تانن

گزارشات نشان دادند که تانن‌­ها می‌توانند ضدکوکسیدیوز باشد. زمانی که پرنده دچار کوکسیدیوز شود و جمعیت دستگاه گوارش چی باشد می­‌تواند به‌شدت کوکسیدیوز را تحت تأثیر بگذارد. اگر پاتوژن‌­ها را داشته باشیم می‌توانند شرایط را بدتر و جراحات بیشتر شود.

گزارشات حاکی از این است که تانن­‌ها اثرات ضد باکتریایی می‌توانند داشته باشند. تانن­‌هایی که وزن مولکولی پائین­‌تری دارند می‌توانند اثرات ضد باکتری بهتری داشته باشند.

تانن­‌ها می‌توانند اثرات هضم پروتئین­‌ها را کاهش دهند.

گرآورده: تیم تحقیق و توسعه مجموعه مدیر دام

برای تهیه محصولات مرتبط به مرغ گوشتی، مرغ تخمگذار و سایر پرندگان پرورشی بر روی لینک قرمز رنگ کلیک بفرمایید.

طیور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.